Kritéria výběru právníka

Při výběru právníka je vhodné vzít v potaz několik otázek. Mnoho klientů si vybírá právníka především podle ceny a dostupnosti, což jsou samozřejmě důležité faktory, ale abyste byli s právními službami opravdu spokojeni, je vhodné vzít v potaz i další kritéria.

U tak odborné a složité služby je samozřejmě obtížné předem rozeznat, která advokátní kancelář se bude Vaší právní věci pečlivě věnovat, zda právník disponuje dostatečnými znalostmi a zkušenostmi v dané oblasti práva a zda je cena jeho služeb přiměřená. Nezkušení lidé často hledají pomoc v internetových bezplatných právních poradnách, protože se obávají vysoké ceny právních služeb. Ve skutečnosti u nás funguje velmi málo míst, kde můžete získat kvalifikovanou podrobnější odpověď na svůj dotaz zdarma. Advokáti obvykle právní rady touto cestou neposkytují a pokud ano, jde pouze o formu reklamy na placené služby. Nedostanete tedy nikdy takovou odpověď, která by Vám umožnila vyřešit daný problém bez pomoci právníka. Existují poradny, které si kladou za cíl boj proti domácímu násilí, poradny pro matky s dětmi a a podobné služby, kde Vám obvykle poradí školený personál bez právního vzdělání. Tyto služby jsou také určeny velmi úzkému okruhu osob. O bezplatné právní poradenství je enormní zájem, a proto je pravděpodobné, že na odpověď budete dlouho čekat, což má často nepříznivé následky, neboť zmeškání lhůt se v našem právním řádu obvykle nepromíjí.

Oblast práva

Pokud zjistíte, že bude nutné vyhledat skutečného odborníka, je třeba si stanovit kritéria, jak při hledání postupovat. První otázkou by mělo být, jakého právníka potřebujete. Advokáti se často specializují a advokát, který se celý život zabývá rozvody, nemusí být nejlepším obhájcem v trestním řízení. Je tedy třeba si ujasnit, do jaké oblasti práva Váš problém spadá. Může jít o právo občanské, obchodní, pracovní, rodinné, trestní, správní, autorské atd. Dále je třeba zamyslet se nad tím, zda je Váš problém běžný nebo jde o záležitost zcela specifickou. Řešíte-li běžný rozvod, můžete se obrátit na právníka, který se zabývá občanským právem nebo který má všeobecnou praxi. Obvykle nepotřebujete specialistu na právo rodinné a už vůbec nelze doporučit specializované rozvodové právníky, kteří Vás často mohou tlačit do zbytečných sporů jen za účelem zvýšení své odměny, protože jejich výdělek pochází výlučně z konfliktů mezi manžely. Naopak, pokud Vám nejde o rychlé vyřešení rozvodu, vypořádání SJM a řešení otázek výchovy dětí a výživného, ale chcete to manželovi pořádně "osladit" bez ohledu a cenu, nikdo Vám nepomůže tak dobře jako rozvodový právník...

Advokátní kancelář nebo student 3. ročníku?

Dále by Vás mělo zajímat, jestli opravdu potřebujete advokáta nebo Vám může pomoci někdo, kdo má v právu jen o něco více zkušeností. Je-li nevyhnutelný soudní spor, není obvykle jiná rozumná možnost, než udělit plnou moc advokátovi. Dohadujete-li se s příbuznými nebo sousedem o tom,  kdo má na co právo, často pomůže k ujasnění problému jen porada třeba se studentem práv, kterého můžete oslovit třeba přes inzerát na nástěnce na právnické fakultě nebo na nějaké diskusi na internetových stránkách školy. První 2 roky se na našich právnických fakultách učí spíše teorie a historie, otázky ohledně platného práva má tedy smysl klást až studentům 3. a vyššího ročníku. Pokud kupujete nebo prodáváte zahrádku na venkově, obvykle se můžete spolehnout na právníka realitní kanceláře. Je-li však předmět transakce vyšší hodnoty, měli byste trvat na tom, aby smlouvu a související dokumenty zkontroloval advokát. Je také třeba dávat si velký pozor na samozvané právní poradce. V České republice jsou oprávněni poskytovat právní služby ve všech věcech za úplatu pouze advokáti. S některými konkrétními problémy Vám mohou pomoci i notáři, exekutoři či patentoví zástupci, ale oblast jejich působení je úzce omezena. Pokud Vám kdokoli jiný nabízí právní služby za úplatu, dopouští se zřejmě neoprávněného podnikání. Pokud tato osoba neváhá překročit zákon, bude těžko dodržovat své povinnosti vůči Vám. Nejde jen o povinnost mlčenlivosti, ale i o odpovědnost za způsobenou škodu, povinnost upozornit Vás na konflikt zájmů a další etické povinnosti.

Zaměření advokáta

Jak jsme popsali výše, ne vždy lze vycházet z názvu příslušného oboru práva. Je dobré se podívat na webové stránky advokáta. Není-li problematika, kterou potřebujete na jeho stránkách vůbec zmíněna, nebude tento typ případů obvykle tvořit podstatnou část příjmů této kanceláře a advokát zde nemusí mít dostatek zkušeností. Advokát s moderním přístupem k práci má internetové stránky a je schopen komunikovat prostřednictvím emailu. Email je nedocenitelným nástrojem, neboť se jeho prostřednictvím můžete obrátit na advokáta s nezávazným dotazem před sjednáním podmínek právního zastoupení a i po převzetí Vaší věci je rychlým a přesným informačním kanálem mezi Vámi a advokátem.

Advokáti se obvykle velmi brzy po začátku své praxe rozhodují, zda se budou věnovat spíše právu občanskému a obchodnímu nebo právu trestnímu a správnímu. Při častých změnách právních předpisů je velmi obtížné udržovat si dokonalý přehled o všech oblastech. Mnoho advokátů má tzv. generální praxi, což znamená, že si nezvolili žádnou specializaci - dělá úplně všechno, co se práva týče. Většinou Vám tito advokáti dokáží poradit ve všech oblastech práva, ale jen v běžných věcech. Je-li Váš problém specifický nebo jeho řešení závisí na nejnovější judikatuře v dané oblasti, není advokát s generální praxí nejvhodnější volbou.

 

Zkušenosti a znalosti právníka

Narozdíl od jiných právníků (studentů, právních poradců, firemních právníků apod.) máte u advokáta vždy záruku, že má za sebou přinejmenším 3 roky praxe v právní oblasti. Budoucí advokáti totiž musí absolvovat povinnou právní praxi v délce 3 let. Nejčastěji tuto praxi absolvují v některé advokátní kanceláři. Prakticky je zaměřena i advokátní zkouška, která patří k nejnáročnějším profesním zkouškám v ČR. Tuto zkoušku musejí advokáti složit z práva občanského, obchodního, trestního a správního. Navíc musí prokázat i znalosti stavovských předpisů a advokátní etiky. Zkouška má písemnou a ústní část, advokát tedy musí prokázat, že je schopen bezchybně sepsat právní podání ve všech základních oblastech práva.  Nemůže se Vám tedy stát, že by advokát specializovaný např. na rodinné právo neměl ani ponětí o právu obchodním. Naopak, pokud oslovíte zaměstnance realitní kanceláře - právníka přes právo nemovitostí, těžko Vám poradí, jak se bránit zahájení trestního stíhání.

Advokát se tedy na své povolání připravoval minimálně 8 let, 5 let studiem a 3 roky povinnou praxí. Advokátem se totiž může stát pouze absolvent magisterského studia v právním oboru na vysoké škole. Má-li právník titul JUDr., znamená to, že po úspěšném získání titulu Mgr. úspěšně obhájil tzv. rigorózní práci a složil rigorózní zkoušku. Titul JUDr. není podmínkou pro složení advokátních zkoušek, a tak se mnoho advokátů spokojí s titulem Mgr.

Přístup advokáta

Narozdíl od jeho znalostí a zkušeností, poznáváme přístup právníka okamžitě od prvního kontaktu s ním nebo dokonce ještě dříve podle vzhledu jeho dokumentů, webových stránek apod. Dovolujeme si tvrdit, že přístup advokáta k Vašemu případu je jedním z nejdůležitějších faktorů pro Váš úspěch či neúspěch ve sporu. Dobrý advokát neumí zpaměti všechny platné zákony, vyhlášky a nařízení. Dobrý advokát má přehled, vyzná se v principech práva i v tom, jak jednat se soudy a úřady a hlavně ví, že není neomylný a že musí své znalosti neustále doplňovat, zajímat se o nejnovější změny v textu předpisů a sledovat právní literaturu i nejnovější judikaturu. Má také kontakty na jiné odborníky, s nimiž se může poradit, jak postupovat. Pokud ale nevěnuje Vaší věci dostatečnou pozornost, nepomohou Vám ani jeho znalosti a zkušenosti ani jeho reputace, protože jich ve skutečnosti nevyužívá pro Vás, ale jen k tomu, aby dostal dobře zaplaceno za málo úsilí.

Velká kancelář nebo samostatný advokát?

Záleží na tom, co od svého právního zástupce očekáváte. Chcete-li, aby Vám byl v advokátní kanceláři někdo k dispozici kdykoli, potřebujete-li určovat termíny jednání a mít možnost se kdykoli do advokátní kanceláře dovolat, vyberte si velkou advokátní kancelář. Počítejte ale s vyšší cenou, neosobním přístupem a s tím, že budete o věci jednat pokaždé s někým jiným, často i s asistenty nebo advokátními koncipienty.

 

Naopak u samostatných advokátů můžete očekávat osobní přístup, ochotu vysvětlit právní otázku i laikovi a (většinou) příznivější cenu, ale z toho, že se advokát věnuje všem klientům osobně, nezbytně vyplývá i to, že nebude k zastižení kdykoli. V době, kdy má soudní jednání, se mu ani nedovoláte na mobil a v kanceláři můžete mluvit často jen s asistentkou nebo záznamníkem. Přesto jsou samostatní advokáti často flexibilnější. Rozhodně se Vám mohou více přizpůsobit v cenových otázkách. Zatímco velké právnické firmy si Vás nebudou považovat ani, když je necháte vydělat desítky tisíc, samostatný advokát Vás bude řadit mezi své významné klienty již po několika jednáních a při třech a více soudních sporech Vám nejspíš nabídne "množstevní slevu".

Velké kanceláře obvykle pracují pro velké firmy a často se specializují na obchodní právo. Chystáte-li se na přehraniční fůzi, pomůže Vám spíše specialista na tyto záležitosti ve velké advokátní kanceláři než samostatný advokát s generální praxí. Ve velkých obchodech samozřejmě přestává platit, že velké kanceláře nenabízí osobní přístup, neboť pak pro ně není problém určit advokáta, který se bude věnovat jen Vám po celou dobu řešení transakce. Velkým obchodem pro ně ovšem zdaleka není prodej domu za několik milionů.

Starší advokát s mnohaletou praxí nebo mladý a moderní právník?

Je obtížné si udržet dostatečné povědomí o právních otázkách a získat dostatek zkušeností. Mnoho lidí proto věří, že starší právník jim nabídne více znalostí a zkušeností. I v této otázce však bývá nejlepším řešením rozumný kompromis. U starších advokátů může být problém v tom, že v době jejich studia stálo právo na odlišných principech a advokáti nemusí skládat žádné zkoušky z nové právní úpravy. Starší generace advokátů se také obtížně přizpůsobuje moderním pracovním postupům, staví proto především na osobních schůzkách a málokdy poskytují právní poradenství online. Právní zkoušky jsou velmi náročné, a tak dávají značnou záruku, že i mladý advokát je na výkon advokacie velmi dobře připraven. Mladí advokáti se často zaměřují na rychle se vyvíjející oblasti práva, zatímco starší generace se spíše drží konzervativnější právní úpravy. I mladý právník tak může být zkušenější než starší kolega v právních otázkách souvisejících s novými technologiemi. V průběhu praxe advokátního koncipienta bývá často menší podíl trestního práva, a proto je vhodné v trestních věcech vyhledat specialistu, který má s jednáním s trestními soudy a orgány činnými v trestním řízení rozsáhlejší zkušenosti.

Pokud Vám vyhovuje právní poradenství online, chcete dostávat informace a dokumenty emailem a platit za právní poradenství co nejméně, hledejte spíše mladého právníka. Naopak, pokud Vám vyhovuje zasílání všech dokumentů poštou a jednat s právníkem chcete především osobně, byť je to dražší a časově náročnější, nejspíše pro Vás bude vhodný odborník staršího data narození.

 

Hledáte právníka pro prodej nemovitosti?

Doporučení pro výběr najdete zde.

Potřebujete poradit s výběrem realitní kanceláře?

Navštivte webovou stránku Jak vybrat RK

Hlavní partner webu Jak vybrat právníka

JUDr. Lucie Pražáková  je samostatný advokát se sídlem v centru Prahy, ve své praxi se zaměřuje na nemovitosti a bydlení, a proto také na našich stránkách odpovídá na Vaše dotazy týkající se převodů nemovitostí, nájmu bytu, problematiky bytových družstev a společenství vlastníků jednotek. Hledáte-li advokáta, který Vám připraví či zkontroluje kupní smlouvu nebo darovací smlouvu o převodu domu, bytu či pozemku, můžeme Vám tuto advokátní kancelář vřele doporučit. Přípravu a kontrolu smluv i právní poradenství nabízí i on-line.

JUDr. Lucie Pražáková dlouhodobě spolupracuje se Sdružením bytových družstev a společenství vlastníků ČR, a proto má rozsáhlé zkušenosti s poradenstvím pro bytová družstva a společenství vlastníků, přípravou a revizemi jejich stanov, přípravou prohlášení vlastníka a převody bytů do osobního vlastnictví.

Více informací o advokátní kanceláři zde:

JUDr. Lucie Pražáková, advokátka v Praze