Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi právníkem a advokátem?

Právník je označení pro jakoukoli osobu, která se specializuje na právní oblast. Nejde o oficiální titul nebo funkci. V praxi se obvykle jako právníci označují především absolventi právního studia. Absolventi právnických fakult u nás získávají po pěti letech studia titul Mgr. Po složení rigorózní zkoušky a obhajobě rigorózní práce mohou získat titul JUDr. Existují však i další školy, kde lze studovat právní a související obory, a tak právníkem může být i diplomovaný specialista nebo bakalář. Za úplné právní vzdělání se považuje řádné ukončení magisterského studijního programu.

 

Jako advokát se může označovat pouze osoba, která získala studiem v oblasti práva přinejmenším titul Mgr., absolvovala povinnou tříletou praxi jako advokátní koncipient, složila advokátní zkoušku a je zapsána v seznamu advokátů vedeném Českou advokátní komorou. Právní služby ve všech věcech mohou v České republice poskytovat za úplatu pouze advokáti.

Musí mít advokát titul JUDr.? Pokud ne, může advokát s nižším titulem zastupovat u všech soudů?

Advokát musí mít přinejmenším titul Mgr., většina advokátů má titul JUDr., což znamená, že navíc obhájili vědeckou práci a složili zvláštní zkoušku. Advokát tedy nemusí být JUDr. a mít titul JUDr. neznamená být advokátem. Advokátem se magistr práv může stát až poté, co absolvuje povinnou tříletou praxi a složí náročnou advokátní zkoušku.

 

Advokát, který se spokojí s titulem JUDr. není ve výkonu advokacie nijak omezen, může tedy zastupovat své klienty před všemi soudy a státními orgány.

Je v trestních věcech advokát povinný?

Není, ve většině trestních věcí se můžete hájit sami. Pokud ale hrozí vysoký trest, podezřelý uprchl nebo jeho pobyt není znám, jde o případ tzv. nutné obhajoby a bez obhájce - advokáta nelze v trestním řízení postupovat.

Mohu si sám napsat odvolání nebo dovolání? Bude se jím soud zabývat?

Odvolání ano, dovolání ne. Odvolání je řádným opravným prostředkem, který může podat účastník řízení, i když není zastoupen advokátem. Dovolání patří mezi tzv. mimořádné opravné prostředky, lze jej podat jen z přesně vymezených důvodů a účastník musí být pro dovolací řízení zastoupen advokátem, pokud sám nemá vysokoškolské právnické vzdělání. Dovolání podané účastníkem, který není zastoupen advokátem a nemá právnické vzdělání, soud odmítne. Předtím mu ale dá možnost advokáta si sehnat a nedostatek napravit.

Existuje nějaký seznam advokátů s cenami jejich služeb?

S cenami bohužel ne. Seznam advokátů vede Česká advokátní komora, ale ceny v něm nenajdete. Jednoznačnou cenu obvykle neuvidíte ani na webových stránkách jednotlivých advokátů, protože advokáti by podle stavovských předpisů neměli tyto ceny zveřejňovat. V praxi se ovšem připouští, pokud advokát uvede orientační rozmezí svých hodinových sazeb.

Zahrnuje cena advokáta jeho náklady a soudní poplatky?

Není-li dohodnuto jinak, má advokát vedle odměny právo také na náhradu hotových výdajů, cestovného a ztráty času. Soudní poplatky nebývají v ceně za právní služby zahrnuty, ale platí se zvlášť. Nejde totiž o část odměny advokáta, ale o poplatek, který se platí soudu za projednání sporu.

Jakou odměnu může advokát požadovat, pokud nebyla předem dohodnuta?

Není-li odměna advokáta předem dohodnuta, řídí se vyhláškou č. 177/1996 Sb. - tzv. advokátním tarifem. V této vyhlášce je uveden seznam úkonů, které může advokát požadovat k proplacení a způsob výpočtu jejich ceny.

Musím k soudu, když mám právního zástupce?

Obvykle ne, ve většině soudních řízení advokát může svého klienta plně zastoupit. Výjimkou jsou pouze situace, kdy u soudu klient vystupuje nikoliv jako účastník, ale jako svědek. Při svědecké výpovědi se není možné dát nikým zastoupit. Také v některých soudních sporech (např. o rozvod manželství) může soud považovat za nutné vyslechnout obě strany přímo.

Musím platit advokátovi, když můj spor nevyhraje?

Nejste-li s advokátem domluven jinak, pak ano. Dobrý advokát Vás obvykle před zahájením soudního sporu upozorní, jaká jsou rizika a co je nutné prokázat, abyste byl úspěšný. Ukáže-li se, že jste neměl pravdu, nedokážete prokázat svá tvrzení nebo soud posoudí věc jinak, než jste očekával, nenese za to advokát odpovědnost a má právo na odměnu za svou práci. Můžete se samozřejmě zkusit s advokátem předem domluvit, že bude odměnu požadovat až v závislosti na výsledku řízení. V případě úspěchu ale v takovém případě advokátovi zaplatíte výrazně více, než při obvyklém sjednání odměny, protože advokát nesl riziko.

Kolik činí soudní poplatek?

Obvykle cca 5 % ze žalované částky. V případě návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu je soudní poplatek nižší. U rozhodčích soudů se platí poplatek za rozhodčí řízení, který se vypočítává odlišně.

Podívejte se i na další rady a doporučení:

Jak vybrat realitní kancelář

Kupní smlouva o prodeji nemovitosti

Hlavní partner webu Jak vybrat právníka

Advokátní kancelář JUDr. Lucie Pražákové se zaměřuje na nemovitosti a bydlení, a proto také odpovídá na Vaše dotazy týkající se převodů nemovitostí, nájmu bytu, problematiky bytových družstev a společenství vlastníků jednotek. Hledáte-li advokáta, který Vám připraví či zkontroluje kupní smlouvu nebo darovací smlouvu o převodu domu, bytu či pozemku, můžeme Vám tuto advokátní kancelář vřele doporučit.

JUDr. Lucie Pražáková dlouhodobě spolupracuje se Sdružením bytových družstev a společenství vlastníků ČR, a proto má rozsáhlé zkušenosti s poradenstvím pro bytová družstva a společenství vlastníků, přípravou a revizemi jejich stanov, přípravou prohlášení vlastníka a převody bytů do osobního vlastnictví.

Více informací o advokátní kanceláři zde:

JUDr. Lucie Pražáková, advokátka v Praze